goaccess 1.5.6 - en to uk translation catalogue (191 entries)

en: '%1$s' panel is disabled
uk: Панель '%1$s' відключена

en: 100 - Continue: Server received the initial part of the request
uk: 100 - Continue: Сервер отримав початкову частину запиту

en: 101 - Switching Protocols: Client asked to switch protocols
uk: 101 - Switching Protocols: Клієнт запросив переключення протоколу

en: 1xx Informational
uk: 1xx Інформаційні

en: 200 - OK: The request sent by the client was successful
uk: 200 - OK: Запит клієнта виконаний успішно

en: 201 - Created: The request has been fulfilled and created
uk: 201 - Created: Запит клієнта виконаний і створений новий ресурс

en: 202 - Accepted: The request has been accepted for processing
uk: 202 - Accepted: Запит прийнятий на обробку

en: 203 - Non-authoritative Information: Response from a third party
uk: 203 - Non-authoritative Information: Відповідь не з первинного джерела

en: 204 - No Content: Request did not return any content
uk: 204 - No Content: Запит не повернув ніякого контенту

en: 205 - Reset Content: Server asked the client to reset the document
uk: 205 - Reset Content: Сервер попросив клієнта скинути документ

en: 206 - Partial Content: The partial GET has been successful
uk: 206 - Partial Content: Частковий GET-запит виконаний успішно

en: 2xx Success
uk: 2xx Успішні

en: 300 - Multiple Choices: Multiple options for the resource
uk: 300 - Multiple Choices: Ресурс має кілька варіантів надання

en: 301 - Moved Permanently: Resource has permanently moved
uk: 301 - Moved Permanently: Ресурс переміщений на постійній основі

en: 302 - Moved Temporarily (redirect)
uk: 302 - Moved Temporarily (тимчасовий редирект)

en: 303 - See Other Document: The response is at a different URI
uk: 303 - See Other Document: Відповідь знаходиться за іншим URI

en: 304 - Not Modified: Resource has not been modified
uk: 304 - Not Modified: Ресурс не змінювався

en: 305 - Use Proxy: Can only be accessed through the proxy
uk: 305 - Use Proxy: Доступ тільки через проксі

en: 307 - Temporary Redirect: Resource temporarily moved
uk: 307 - Temporary Redirect: Ресурс тимчасово переміщений

en: 3xx Redirection
uk: 3xx Перенаправлення

en: 400 - Bad Request: The syntax of the request is invalid
uk: 400 - Bad Request: Невірний синтаксис запиту

en: 401 - Unauthorized: Request needs user authentication
uk: 401 - Unauthorized: Запит вимагає аутентифікації

en: 403 - Forbidden: Server is refusing to respond to it
uk: 403 - Forbidden: Сервер відмовився надати відповідь

en: 404 - Not Found: Requested resource could not be found
uk: 404 - Not Found: Запитаний ресурс не знайдений

en: 405 - Method Not Allowed: Request method not supported
uk: 405 - Method Not Allowed: Метод запиту не підтримується

en: 408 - Request Timeout: Server timed out waiting for the request
uk: 408 - Request Timeout: Сервер не дочекався запиту

en: 409 - Conflict: Conflict in the request
uk: 409 - Conflict: Конфліктний запит

en: 410 - Gone: Resource requested is no longer available
uk: 410 - Gone: Запитаний ресурс більше недоступний

en: 411 - Length Required: Invalid Content-Length
uk: 411 - Length Required: Невірний Content-Length

en: 412 - Precondition Failed: Server does not meet preconditions
uk: 412 - Precondition Failed: Сервер не виконав попередні умови

en: 415 - Unsupported Media Type: Media type is not supported
uk: 415 - Unsupported Media Type: Тип медіа не підтримується

en: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Cannot supply that portion
uk: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Частина не може бути доставлена

en: 426 - Upgrade Required: Client should switch to a different protocol
uk: 426 - Upgrade Required: Клієнт повинен переключити протокол

en: 429 - Too Many Requests: The user has sent too many requests
uk: 429 - Too Many Requests: Клієнт відправив занадто багато запитів

en: 4xx Client Errors
uk: 4xx Помилки клієнта

en: 502 - Bad Gateway: Received an invalid response from the upstream
uk: 502 - Bad Gateway: Сервер, який діє як шлюз, отримав недійсну відповідь

en: 503 - Service Unavailable: The server is currently unavailable
uk: 503 - Service Unavailable: Сервер недоступний

en: 504 - Gateway Timeout: The upstream server failed to send request
uk: 504 - Gateway Timeout: Сервер, який діє як шлюз, не дочекався відповіді

en: 5xx Server Errors
uk: 5xx Помилки сервера

en: Area Spline
uk: Згладжені області

en: Auto-Hide on Small Devices
uk: Автоприховування на маленьких пристроях

en: Automatically hide tables on small screen devices
uk: Автоматично приховувати таблиці на пристроях з маленькими екранами

en: Avg. T.S.
uk: Сер. ч. о.

en: Bar
uk: Стовпці

en: Bright
uk: Світла

en: Browsers
uk: Браузери

en: Cache Status
uk: Статус кеша

en: Chart
uk: Диаграма

en: Chart Options
uk: Налаштування діаграми

en: City
uk: Місто

en: Continent > Country sorted by unique hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Континенти > країни, відсортовані за унікальними хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Country
uk: Країна

en: Cum. T.S.
uk: Заг. ч. о.

en: Dark Blue
uk: Темно-синя

en: Dark Gray
uk: Темно-сіра

en: Dark Purple
uk: Темно-фіолетова

en: Dashboard
uk: Дашборд

en: Dashboard - Overall Analyzed Requests
uk: Дашборд - Проаналізовані запити

en: Data
uk: Дані

en: Data sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Дані, відсортовані за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Data sorted by hour [, avgts, cumts, maxts]
uk: Дані, відсортовані за годинами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Date Format - [d] to add/edit format
uk: Формат дати - [d] додати/змінити формат

en: Date/Time
uk: Дата/час

en: Display Tables
uk: Показувати таблиці

en: Encryption settings
uk: Налаштування шифрування

en: Examples can be found by running
uk: Приклади можна знайти, запустивши

en: Excl. IP Hits
uk: Хітів з викл. IP

en: Exp. Panel
uk: Розг. панель

en: Export as JSON
uk: Експорт в JSON

en: Failed Requests
uk: Невдалих запитів

en: File Options
uk: Файлові опції

en: File types shipped out
uk: Типи відправлених файлів

en: Find pattern in all views
uk: Пошук шаблону в усіх панелях

en: First
uk: Перша

en: For more details visit
uk: Подробиці за посиланням

en: Format Errors - Verify your log/date/time format
uk: Помилки формату - Перевірте ваш формат лога/дати/часу

en: Geo Location
uk: Географічне розташування

en: GoAccess Quick Help
uk: Швидка допомога по GoAccess

en: HTTP Status Codes
uk: Коди відповідей HTTP

en: Help
uk: Допомога

en: Hits
uk: Хіти

en: Hits having the same IP, date and agent are a unique visit.
uk: Хіти, що мають однакові IP, дату та юзер-агента, вважаються унікальним відвідуванням.

en: Hits/Visitors
uk: Хіти/відвідувачі

en: Horizontal
uk: Горизонтальне

en: Hostname
uk: Ім'я хоста

en: Hosts
uk: Хости

en: Items per Page
uk: Елементів на сторінці

en: Keyphrases
uk: Ключові слова

en: Keyphrases from Google's search engine
uk: Ключові слова з пошукової системи Google

en: Last
uk: Остання

en: Last Updated
uk: Останнє оновлення

en: Layout
uk: Розташування

en: Log Format - [c] to add/edit format
uk: Формат логу - [c] додати/змінити формат

en: Log Format Configuration
uk: Налаштування формату лога

en: Log Parsing Time
uk: Час парсингу лога

en: Log Size
uk: Розмір лога

en: Log Source
uk: Джерело лога

en: MIME Types
uk: MIME-типи

en: Max. T.S.
uk: Макс. ч. о.

en: Method
uk: Метод

en: Mtd
uk: Мтд

en: Next
uk: Наступна

en: No date format was found on your conf file.
uk: Формат дати у вашому конфігураційному файлі не знайдений.

en: No default config file found.
uk: Стандартний конфігураційний файл не знайдений.

en: No input data was provided nor there's data to restore.
uk: Не надано ні вхідних даних, ні даних для відновлення.

en: No log format was found on your conf file.
uk: Формат лога у вашому конфігураційному файлі не знайдений.

en: No time format was found on your conf file.
uk: Формат часу  у вашому конфігураційному файлі не знайдений.

en: Not Found
uk: Не знайдено

en: Not Found URLs (404s)
uk: Незнайдені URL'и (404-і)

en: OS
uk: ОС

en: Operating Systems
uk: Операційні системи

en: Overall Analyzed Requests
uk: Проаналізовані запити

en: Panel Options
uk: Налаштування панелі

en: Panels
uk: Панелі

en: Parsed %1$d lines
uk: Оброблено %1$d рядків

en: Please report it by opening an issue on GitHub
uk: Будь ласка, повідомте про це, відкривши issue на GitHub

en: Plot Metric
uk: Одиниці виміру

en: Previous
uk: Попередня

en: Proto
uk: Прот.

en: Protocol
uk: Протокол

en: Quit
uk: Вихід

en: Referrers
uk: Посил. сторінок

en: Referring Sites
uk: Сайти, що посилаються

en: Regex allowed - ^g to cancel - TAB switch case
uk: Дозволені рег. вирази - ^g відміна - TAB врах. регістру

en: Remote User
uk: Віддалений користувач

en: Remote User (HTTP authentication)
uk: Віддалений користувач (HTTP-аутентифікація)

en: Requested Files
uk: Запитаних файлів

en: Requested Files (URLs)
uk: Запитані файли (URL'и)

en: Requests
uk: Запити

en: Scheme Configuration
uk: Налаштування схеми

en: Select a date format.
uk: Оберіть формат дати.

en: Select a log format.
uk: Оберіть формат лога.

en: Select a time format.
uk: Оберіть формат часу.

en: Server Statistics
uk: Статистика сервера

en: Sort active module by
uk: Сортування активного модуля

en: Static Files
uk: Статичних файлів

en: Static Requests
uk: Статичні запити

en: Status Codes
uk: Коди відповідей

en: TLS Settings
uk: Налаштування TLS

en: TLS version and picked algorithm
uk: Версія TLS та вибраний алгоритм

en: Table Columns
uk: Колонки таблиці

en: Tables
uk: Таблиці

en: The cache status of the object served
uk: Статус кеша об'єкта, що обслуговується

en: The following options can also be supplied to the command
uk: Наступні опції також можуть використовуватися з командою

en: Theme
uk: Тема

en: Time
uk: Час

en: Time Distribution
uk: Розподіл за часом

en: Time Format - [t] to add/edit format
uk: Формат часу - [t] додати/змінити формат

en: Toggle Panel
uk: Перемикання панелі

en: Top Browsers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Топ браузерів, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Top HTTP Status Codes sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Топ кодів відповідей HTTP, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Top Keyphrases sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Том ключових слів, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Top Operating Systems sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Топ операційних систем, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Top Referring Sites sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Топ сайтів, що посилаються, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Top not found URLs sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
uk: Топ незнайдених URL'ів, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл., методом, протоколом]

en: Top requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
uk: Топ запитів, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл., методом, протоколом]

en: Top static requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
uk: Том статичних запитів, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл., методом, протоколом]

en: Top visitor hosts sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
uk: Топ хостів відвідувачів, відсортованих за хітами [, сер., заг., макс. часом обсл.]

en: Total
uk: Всього

en: Total Requests
uk: Всього запитів

en: Tx. Amount
uk: Вих. трафік

en: Type
uk: Тип

en: Unique Visitors
uk: Унікальних відвідувачів

en: Unique visitors per day
uk: Унікальні відвідувачі по днях

en: Unique visitors per day - Including spiders
uk: Унікальні відвідувачі по днях - Включаючи павуків

en: User Agents for %1$s
uk: Юзер-агенти для %1$s

en: Valid Requests
uk: Валідних запитів

en: Vertical
uk: Вертикальне

en: Virtual Hosts
uk: Віртуальні хости

en: Vis.
uk: Відв.

en: Visitor Hostnames and IPs
uk: Імена хостів та IP відвідувачів

en: Visitors
uk: Відвідувачі

en: WebSocket server ready to accept new client connections
uk: WebSocket-сервер готовий до прийому нових з'єднань

en: WideScreen
uk: Широкоекранне

en: You may specify one with
uk: Ви можете задати його за допомогою

en: [ ] ASC [x] DESC
uk: [ ] ЗБІЛ [x] ЗМЕН

en: [ ] case sensitive
uk: [ ] враховувати регістр

en: [?] Help [Enter] Exp. Panel
uk: [?] Допомога [Enter] Розг. панель

en: [Active Panel: %1$s]
uk: [Активна панель: %1$s]

en: [ENTER] select - [TAB] sort - [q]uit
uk: [ENTER] обрати - [TAB] порядок - [q] вийти

en: [ENTER] to use scheme - [q]uit
uk: [ENTER] використовувати схему - [q] вийти

en: [SPACE] to toggle - [ENTER] to proceed - [q] to quit
uk: [SPACE] переключення - [ENTER] обробити - [q] вийти

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to close window
uk: [ВГОРУ/ВНИЗ] прокрутка - [q] закрити вікно

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to quit
uk: [ВГОРУ/ВНИЗ] прокрутка - [q] вийти

en: [q]uit GoAccess
uk: [q] Вийти з GoAccess

en: [x] ASC [ ] DESC
uk: [x] ЗБІЛ [ ] ЗМЕН

en: [x] case sensitive
uk: [x] враховувати регістр

en: en
uk: uk

en: h%
uk: х%

en: producing the following errors
uk: призводить до наступних помилок

en: v%
uk: в%
