goaccess 1.6 - en to sv translation catalogue (244 entries)

en: '%1$s' panel is disabled
sv: ’%1$s’ panelen är inaktiverad

en: 0 - Caddy: Unhandled - No configured routes
sv: 0 - Caddy: Ohanterad - Inga konfigurerade rutter

en: 0xx Unofficial Codes
sv: 0xx Inofficiella koder

en: 100 - Continue: Server received the initial part of the request
sv: 100 - Fortsätt: Servern mottog den första delen av begäran

en: 101 - Switching Protocols: Client asked to switch protocols
sv: 101 - Växlingsprotokoll: Klienten bad om att byta protokoll

en: 1xx Informational
sv: 1xx Informativ

en: 200 - OK: The request sent by the client was successful
sv: 200 - OK: Förfrågan som skickades av klienten lyckades

en: 201 - Created: The request has been fulfilled and created
sv: 201 - Skapad: Förfrågan har uppfyllts och skapats

en: 202 - Accepted: The request has been accepted for processing
sv: 202 - Godkänd: Förfrågan har godkänts för behandling

en: 203 - Non-authoritative Information: Response from a third party
sv: 203 - Ej auktoritativ information: Svar från en tredje part

en: 204 - No Content: Request did not return any content
sv: 204 - Inget innehåll: Förfrågan returnerade inte något innehåll

en: 205 - Reset Content: Server asked the client to reset the document
sv: 205 - Återställ innehåll: Server bad klienten om att återställa dokumentet

en: 206 - Partial Content: The partial GET has been successful
sv: 206 - Delvis innehåll: Den partiella GET har blivit framgångsrik

en: 208 - Already Reported: WebDAV; RFC 5842
sv: 208 - Redan rapporterad: WebDAV; RFC 5842

en: 218 - This is fine: Apache servers. A catch-all error condition
sv: 218 - Det är lugnt: Apache-servrar. Ett generellt felvillkor

en: 300 - Multiple Choices: Multiple options for the resource
sv: 300 - Flera val: Multipla alternativ för resursen

en: 301 - Moved Permanently: Resource has permanently moved
sv: 301 - Flyttade permanent: Resursen har flyttats permanent

en: 302 - Moved Temporarily (redirect)
sv: 302 - Flyttade tillfälligt (omdirigera)

en: 303 - See Other Document: The response is at a different URI
sv: 303 - Se annat dokument: Svaret finns på en annan URI

en: 304 - Not Modified: Resource has not been modified
sv: 304 - Ej modifierad: Resursen har inte ändrats

en: 305 - Use Proxy: Can only be accessed through the proxy
sv: 305 - Använd proxy: Kan endast nås via proxy

en: 307 - Temporary Redirect: Resource temporarily moved
sv: 307 - Tillfällig omdirigering: Resurs flyttas tillfälligt

en: 308 - Permanent Redirect
sv: 308 - Permanent omdirigering

en: 3xx Redirection
sv: 3xx Omdirigering

en: 400 - Bad Request: The syntax of the request is invalid
sv: 400 - Dålig begäran: Syntaxen för förfrågan är ogiltig

en: 401 - Unauthorized: Request needs user authentication
sv: 401 - Ej auktoriserad: Begäran behöver användarautentisering

en: 402 - Payment Required
sv: 402 - Betalning krävs

en: 403 - Forbidden: Server is refusing to respond to it
sv: 403 - Förbud: Server vägrar att svara på det

en: 404 - Not Found: Requested resource could not be found
sv: 404 - Ej funnen: Begärd resurs kunde inte hittas

en: 405 - Method Not Allowed: Request method not supported
sv: 405 - Metod Ej tillåtet: Förfrågan metod stöds inte

en: 406 - Not Acceptable
sv: 406 - Ej acceptabelt

en: 407 - Proxy Authentication Required
sv: 407 - Proxy-autentisering krävs

en: 408 - Request Timeout: Server timed out waiting for the request
sv: 408 - Begär tidsavbrott: Server slutade vänta på begäran

en: 409 - Conflict: Conflict in the request
sv: 409 - Konflikt: Konflikt i begäran

en: 410 - Gone: Resource requested is no longer available
sv: 410 - Borta: Begärd resurs är inte längre tillgänglig, Skicka feedback

en: 411 - Length Required: Invalid Content-Length
sv: 411 - Krav längd: Ogiltigt innehållslängd

en: 412 - Precondition Failed: Server does not meet preconditions
sv: 412 - Förutsättning misslyckades: Server uppfyller inte förutsättningar

en: 413 - Payload Too Large
sv: 413 - Belastningen för stor

en: 414 - Request-URI Too Long
sv: 414 - Begär-URI för lång

en: 415 - Unsupported Media Type: Media type is not supported
sv: 415 - Medietyp som inte stöds: Medietypen stöds inte

en: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Cannot supply that portion
sv: 416 - Begärd räckvidd Ej Tillfredställande: Kan inte leverera den delen

en: 417 - Expectation Failed
sv: 417 - Förväntning misslyckades

en: 418 - I'm a teapot
sv: Jag är en tekanna

en: 419 - Page Expired: Laravel Framework when a CSRF Token is missing
sv: 419 - Sidan har upphört: Laravel Framework när en CSRF-token saknas

en: 420 - Method Failure: Spring Framework when a method has failed
sv: 420 - Metodfel: Spring Framework när en metod har misslyckats

en: 421 - Misdirected Request
sv: 421 - Felriktad förfrågan

en: 422 - Unprocessable Entity due to semantic errors: WebDAV
sv: 422 - Obearbetad entitet på grund av semantiska fel: WebDAV

en: 423 - The resource that is being accessed is locked
sv: 423 - Resursen som nås är låst

en: 424 - Failed Dependency: WebDAV
sv: 424 - Misslyckad beroende: WebDAV

en: 426 - Upgrade Required: Client should switch to a different protocol
sv: 426 - Uppgradering krävs: Klienten ska byta till ett annat protokoll

en: 428 - Precondition Required
sv: 428 - Förutsättning krävs

en: 429 - Too Many Requests: The user has sent too many requests
sv: 429 - För många förfrågningar: Användaren har skickat för många förfrågningar

en: 430 - Request Header Fields Too Large: Too many URLs are requested within a certain time frame
sv: 430 - Begäranshuvudfält för stora: För många URL:er begärs inom en viss tidsram

en: 431 - Request Header Fields Too Large
sv: 431 - Begär headerfält för stort

en: 440 - Login Time-out: The client's session has expired
sv: 440 - Inloggningstid slut: Klientens session har upphört

en: 444 - (Nginx) Connection closed without sending any headers
sv: 444 - (Nginx) Anslutningen är stängd utan att skicka några rubriker

en: 449 - Retry With: The server cannot honour the request
sv: 449 - Försök igen med: Servern kan inte uppfylla begäran

en: 450 - Blocked by Windows Parental Controls: The Microsoft extension code indicated
sv: 450 - Blockerad av Windows föräldrakontroller: Den angivna Microsoft-tilläggskoden

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
sv: 451 - Ej tillgänglig för juridiska skäl

en: 460 - AWS Elastic Load Balancing: Client closed the connection
sv: 460 - AWS Elastic Load Balancing: Klienten stängde anslutningen

en: 463 - AWS Elastic Load Balancing: The load balancer received more than 30 IP addresses
sv: 463 - AWS Elastic Load Balancing: Lastbalanseraren tog emot mer än 30 IP-adresser

en: 494 - (Nginx) Request Header Too Large
sv: 494 - (Nginx) Begär Header För Stor

en: 495 - (Nginx) SSL client certificate error
sv: 495 - (Nginx) SSL-klientcertifikatfel

en: 496 - (Nginx) Client didn't provide certificate
sv: 496 - (Nginx) Klienten lämnade inte certifikat

en: 497 - (Nginx) HTTP request sent to HTTPS port
sv: 497 - (Nginx) HTTP-begäran skickad till HTTPS-porten

en: 498 - Invalid Token: an expired or otherwise invalid token
sv: 498 - Ogiltig token: en utgången eller på annat sätt ogiltig token

en: 499 - (Nginx) Connection closed by client while processing request
sv: 499 - (Nginx) Anslutning sluten av klienten vid bearbetningsförfrågan

en: 4xx Client Errors
sv: 4xx Klientel

en: 500 - Internal Server Error
sv: 500 - Internt serverfel

en: 501 - Not Implemented
sv: 501 - Inte Implementerad

en: 502 - Bad Gateway: Received an invalid response from the upstream
sv: 502 - Dålig Gateway: Fick ett ogiltigt svar från uppströms

en: 503 - Service Unavailable: The server is currently unavailable
sv: 503 - Service Otillgänglig: Servern är för närvarande inte tillgänglig

en: 504 - Gateway Timeout: The upstream server failed to send request
sv: 504 - Gateway Timeout: Uppströms-servern misslyckades med att skicka förfrågan

en: 505 - HTTP Version Not Supported
sv: 505 - HTTP-version stöds inte

en: 509 - Bandwidth Limit Exceeded: The server has exceeded the bandwidth
sv: 509 - Bandbreddsgräns överskriden: Servern har överskridit bandbredden

en: 520 - CloudFlare - Web server is returning an unknown error
sv: 520 - CloudFlare - Webbserver returnerar ett okänt fel

en: 521 - CloudFlare - Web server is down
sv: 521 - CloudFlare - webbservern är nere

en: 522 - CloudFlare - Connection timed out
sv: 522 - CloudFlare - Anslutningen avbröts

en: 523 - CloudFlare - Origin is unreachable
sv: 523 - CloudFlare - Ursprung är oåtkomligt

en: 524 - CloudFlare - A timeout occurred
sv: 524 - CloudFlare - En timeout inträffade

en: 525 - SSL Handshake Failed: Cloudflare could not negotiate a SSL/TLS handshake
sv: 525 - SSL-handshake misslyckades: Cloudflare kunde inte förhandla en SSL/TLS-handshake

en: 526 - Invalid SSL Certificate: Cloudflare could not validate the SSL certificate
sv: 526 - Ogiltigt SSL-certifikat: Cloudflare kunde inte validera SSL-certifikatet

en: 527 - Railgun Error: An interrupted connection
sv: 527 - Railgun-fel: En avbruten anslutning

en: 529 - Site is overloaded: A site can not process the request
sv: 529 - Webbplatsen är överbelastad: En webbplats kan inte behandla begäran

en: 530 - Site is frozen: A site has been frozen due to inactivity
sv: 530 - Webbplatsen är fryst: En webbplats har frysts på grund av inaktivitet

en: 540 - Temporarily Disabled: The requested endpoint has been temporarily disabled
sv: 540 - Tillfälligt inaktiverad: Den begärda ändpunkten har tillfälligt inaktiverats

en: 561 - Unauthorized: An error around authentication
sv: 561 - Ej auktoriserad: Ett fel relaterat till autentisering

en: 598 - Network read timeout error: some HTTP proxies to signal a network read timeout
sv: 598 - Nätverksläsning tidsgräns överskriden: vissa HTTP-proxys signalerar ett nätverksläsningsavbrott

en: 599 - Network Connect Timeout Error: An error used by some HTTP proxies
sv: 599 - Nätverksanslutning tidsgräns överskriden: Ett fel som används av vissa HTTP-proxys

en: 5xx Server Errors
sv: 5xx Serverfel

en: 783 - Unexpected Token: The request includes a JSON syntax error
sv: 783 - Oväntad token: Begäran innehåller ett JSON-syntaxfel

en: Area Spline
sv: Kurva

en: Auto-Hide on Small Devices
sv: Automatisk dölj på små enheter

en: Automatically hide tables on small screen devices
sv: Dölj automatiskt tabeller på små skärm enheter

en: Autonomous System Numbers/Organizations (ASNs)
sv: Autonoma systemnummer/organisationer (ASN)

en: Avg. T.S.
sv: Genomsn. tid

en: Bar
sv: Stapel

en: Bright
sv: Ljus

en: Browsers
sv: Webbläsare

en: Cache Status
sv: Cachestatus

en: Chart
sv: Diagram

en: Chart Options
sv: Diagramalternativ

en: City
sv: Stad

en: Continent > Country sorted by unique hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Kontinent > Land sorterad i unika träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Country
sv: Land

en: Cum. T.S.
sv: Kum. tid

en: Dark Blue
sv: Mörkblå

en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

en: Dark Purple
sv: Mörklila

en: Dashboard - Overall Analyzed Requests
sv: Dashboard - generellt analyserade förfrågningar

en: Data sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Data sorterat i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Data sorted by hour [, avgts, cumts, maxts]
sv: Data sorterade i timmar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Date Format - [d] to add/edit format
sv: Datumformat - [d] för att lägga till / redigera format

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Display Tables
sv: Skärmtabeller

en: Encryption settings
sv: Krypteringsinställningar

en: Examples can be found by running
sv: Exempel kan hittas genom att köra

en: Excl. IP Hits
sv: Exkl. IP-träffar

en: Export as JSON
sv: Exportera som JSON

en: Failed Requests
sv: Misslyckade förfrågningar

en: File Options
sv: Filalternativ

en: File types shipped out
sv: Filtyper skickas ut

en: Find pattern in all views
sv: Hitta mönster i alla vyer

en: First
sv: Första

en: For more details visit
sv: För mer information besök

en: Format Errors - Verify your log/date/time format
sv: Fel format - Kontrollera din logg /datum/tidformat

en: Geo Location
sv: Geografisk plats

en: GoAccess Quick Help
sv: GoAccess snabbhjälp

en: HTTP Status Codes
sv: HTTP Statuskod

en: Help
sv: Hjälp

en: Hits
sv: Träffar

en: Hits having the same IP, date and agent are a unique visit.
sv: Träffar med samma IP, datum och agent är unika besökare

en: Hits/Visitors
sv: Träffar/Besökare

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hosts
sv: Värdar

en: In-Memory with On-Disk Persistent Storage.
sv: In-Memory med On-Disk persistent lagring.

en: Items per Page
sv: Objekt per sida

en: Keyphrases
sv: Nyckelord

en: Keyphrases from Google's search engine
sv: Nyckelord från Googles sökmotor

en: Last
sv: Sista

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: Log Format - [c] to add/edit format
sv: Logformat - [c] för att lägga till / redigera format

en: Log Format Configuration
sv: Loggformat konfiguration

en: Log Parsing Time
sv: Analystid av loggar

en: Log Size
sv: Loggstorlek

en: Log Source
sv: Loggkälla

en: MIME Types
sv: MIME-typer

en: Max. T.S.
sv: Max. tid

en: Menu
sv: Meny

en: Method
sv: Metod

en: Mtd
sv: Mån till datum

en: Next
sv: Nästa

en: No date format was found on your conf file.
sv: Inget datumformat hittades på din konfigurationsfil.

en: No default config file found.
sv: Ingen standard konfiguationsfil hittades.

en: No input data was provided nor there's data to restore.
sv: Ingen ingångsdata tillhandahölls eller det finns data att återställa.

en: No log format was found on your conf file.
sv: Inget loggformat hittades på din konfigurationsfil.

en: No time format was found on your conf file.
sv: Inget tidsformat hittades i din konfigurationfil.

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not Found URLs (404s)
sv: Hittar inte URL:en (404)

en: Operating Systems
sv: Operativsystem

en: Overall Analyzed Requests
sv: Generellt Analyserade förfrågningar

en: Panel Options
sv: Panelalternativ

en: Panels
sv: Paneler

en: Parsed %1$d lines
sv: Analyserade %1$d linjer

en: Please report it by opening an issue on GitHub
sv: Var god rapportera det genom att öppna ett problem på GitHub

en: Plot Metric
sv: Plotmetrisk

en: Previous
sv: Föregående

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Quit
sv: Avsluta

en: Referrer URLs
sv: Hänvisande URL:er

en: Referrers
sv: Hänvisningar

en: Referring Sites
sv: Hänvisade sidor

en: Regex allowed - ^g to cancel - TAB switch case
sv: Regex tillåtet - ^ g för att avbryta - TAB-växla

en: Remote User
sv: Fjärranvändare

en: Remote User (HTTP authentication)
sv: Fjärranvändare (HTTP-autentisering)

en: Requested Files
sv: Begärda filer

en: Requested Files (URLs)
sv: Begärda filer (URLer)

en: Requests
sv: Uppslagningar

en: Scheme Configuration
sv: Schemakonfiguration

en: Select a date format.
sv: Välj ett datumformat.

en: Select a log format.
sv: Välj ett loggformat.

en: Select a time format.
sv: Välj ett tidsformat.

en: Server Statistics
sv: Serverstatistik

en: Settings
sv: Inställningar

en: Sort active module by
sv: Sortera aktiv modul med

en: Static Files
sv: Statiska filer

en: Static Requests
sv: Statiska förfrågningar

en: Status Codes
sv: Statuskoder

en: TLS Settings
sv: TLS-inställningar

en: TLS version and picked algorithm
sv: TLS-version och plockad algoritm

en: Table Columns
sv: Tabellkolumn

en: Tables
sv: Tabeller

en: The cache status of the object served
sv: Cachestatus för det visade objektet

en: The following options can also be supplied to the command
sv: Följande alternativ kan också levereras till kommandot

en: Theme
sv: Tema

en: Time
sv: Tid

en: Time Distribution
sv: Tidsfördelning

en: Time Format - [t] to add/edit format
sv: Tidsformat - [t] för att lägga till / redigera format

en: Toggle Panel
sv: Växla panel

en: Top Browsers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Vanligast webbläsare sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Top HTTP Status Codes sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Flest HTTP Statuskod sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Top Keyphrases sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Flest nyckelord sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Top Operating Systems sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Flest operativsystem sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Top Referring Sites sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Flest hänvisade sidor sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Top Requested Referrers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Flest Hänvisningsförfrågningar sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Top not found URLs sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
sv: Flest ej hittade URL:er sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid, mån-till-dag, proto]proto]

en: Top requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
sv: Flest förfrågingar sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid, mån-till-dag, proto]

en: Top static requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
sv: Toppförfrågningar sorterade i trufar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid, mån-till-dag, proto]

en: Top visitor hosts sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
sv: Flest besökares värdnamn sorterade i träffar [, genomst. tid, kum. tid, max. tid]

en: Total
sv: Totalt

en: Total Requests
sv: Total antal förfrågningar

en: Tx. Amount
sv: Skickad mängd

en: Type
sv: Typ

en: Unable to allocate memory for a log instance.
sv: Det gick inte att allokera minne för en logginstans.

en: Unable to find the given log.
sv: Det gick inte att hitta den angivna loggen.

en: Unique Visitors
sv: Unika besökare

en: Unique visitors per day
sv: Unika besökare per dag

en: Unique visitors per day - Including spiders
sv: Unika besökare per dag  - inkl. nätspindlar

en: User Agents for %1$s
sv: Användaragenter %1$s

en: Valid Requests
sv: Gilltiga förfrågningar

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Virtual Hosts
sv: Virtuella värdar

en: Vis.
sv: Besök.

en: Visitor Hostnames and IPs
sv: Besökares Värdnamn och IP:s

en: Visitors
sv: Besökare

en: WebSocket Status: Connected
sv: WebSocket-status: Ansluten

en: WebSocket Status: Disconnected
sv: WebSocket-status: Frånkopplad

en: WebSocket server ready to accept new client connections
sv: WebSocket-server redo att acceptera nya klientanslutningar

en: You may specify one with
sv: Du kan ange en med

en: [ ] ASC [x] DESC
sv: [ ] STIGANDE [x] FALLANDE

en: [ ] case sensitive
sv: [ ] skiftlägeskänsliga

en: [?] Help [Enter] Exp. Panel
sv: [?] Hjälp [Enter] Exp. Panel

en: [Active Panel: %1$s]
sv: [Aktiv panel: %1$s]

en: [ENTER] select - [TAB] sort - [q]uit
sv: [ENTER] välj - [TAB] sortera - [q] avsluta

en: [ENTER] to use scheme - [q]uit
sv: [ENTER] för att använda schema - [q]avsluta

en: [SPACE] to toggle - [ENTER] to proceed - [q] to quit
sv: [SPACE] för att växla - [ENTER] för att fortsätta - [q] för att avsluta

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to close window
sv: [UPP / NER] för att bläddra - [q] för att stänga fönstret

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to quit
sv: [UP / DOWN] för att bläddra - [q] för att avsluta

en: [q]uit GoAccess
sv: [q]Avsluta GoAccess

en: [x] ASC [ ] DESC
sv: [x] STIGANDE [ ] FALLANDE

en: [x] case sensitive
sv: [x] skiftlägeskänsliga

en: en
sv: sv

en: producing the following errors
sv: producerar följande fel
