goaccess 1.3 - en to ja translation catalogue (256 entries)

en: '%1$s' panel is disabled
ja: '%1$s' パネルは無効化されています

en: 0 - Caddy: Unhandled - No configured routes
ja: 0 - Caddy: Unhandled - 構成されていない経路

en: 0xx Unofficial Codes
ja: 0xx 非公式のコード

en: 100 - Continue: Server received the initial part of the request
ja: 100 - 継続: リクエストヘッダーを受理しました

en: 101 - Switching Protocols: Client asked to switch protocols
ja: 101 - プロトコル変更: HTTPヘッダーでリクエストされたプロトコルに切り替えます

en: 1xx Informational
ja: 1xx 情報

en: 200 - OK: The request sent by the client was successful
ja: 200 - 成功: リクエストに成功しました

en: 201 - Created: The request has been fulfilled and created
ja: 201 - 作成: リクエストが成功して新たなリソースの作成が完了しました

en: 202 - Accepted: The request has been accepted for processing
ja: 202 - 受理: リクエストを受け取ったが処理されていません

en: 203 - Non-authoritative Information: Response from a third party
ja: 203 - 認証されていない情報: リクエストを正常に処理しましたが、返される情報は別の送信元から来る可能性があります

en: 204 - No Content: Request did not return any content
ja: 204 - コンテンツ無し: リクエストを正常に処理しましたが、返すべき情報がありません

en: 205 - Reset Content: Server asked the client to reset the document
ja: 205 - リセット要求: クライアントに対してドキュメントビューのリセットを行うよう要求しました

en: 206 - Partial Content: The partial GET has been successful
ja: 206 - 部分応答: コンテンツの一部のみレスポンスを返しました

en: 207 - Multi-Status: WebDAV; RFC 4918
ja: 207 - 複数ステータス: (WebDAV拡張) RFC 4918

en: 208 - Already Reported: WebDAV; RFC 5842
ja: 208 - 報告済み: (WebDAV拡張) RFC 5842

en: 218 - This is fine: Apache servers. A catch-all error condition
ja: 218 - This is fine: Apacheサーバーにおけるその他全てのエラー条件下

en: 2xx Success
ja: 2xx 成功

en: 300 - Multiple Choices: Multiple options for the resource
ja: 300 - 選択が必要: リダイレクト先が複数指定されています

en: 301 - Moved Permanently: Resource has permanently moved
ja: 301 - 恒久的な移動: リクエストされたリソースは完全に移動されました

en: 302 - Moved Temporarily (redirect)
ja: 302 - 一時的な移動: リクエストされたリソースは一時的に移動されました

en: 303 - See Other Document: The response is at a different URI
ja: 303 - 別コンテンツ: リクエストされたリソースは別のURLで提供されています

en: 304 - Not Modified: Resource has not been modified
ja: 304 - 更新無し: リクエストされたリソースは更新されていません

en: 305 - Use Proxy: Can only be accessed through the proxy
ja: 305 - プロキシ使用: リクエストされたリソースはプロキシを使用して取得できます

en: 307 - Temporary Redirect: Resource temporarily moved
ja: 307 - 一時的な移動: リクエストされたリソースは一時的に移動されました

en: 308 - Permanent Redirect
ja: 308 - 恒久的なリダイレクト

en: 3xx Redirection
ja: 3xx リダイレクション

en: 400 - Bad Request: The syntax of the request is invalid
ja: 400 - 不正なリクエスト: リクエストを処理できません

en: 401 - Unauthorized: Request needs user authentication
ja: 401 - 認証が必要: このリクエストを処理するには認証が必要です

en: 402 - Payment Required
ja: 402 - 課金が必要なコンテンツ

en: 403 - Forbidden: Server is refusing to respond to it
ja: 403 - アクセス禁止: このリクエストへのアクセスは禁止されています

en: 404 - Not Found: Requested resource could not be found
ja: 404 - リソース不明: リクエストされたリソースは存在しません

en: 405 - Method Not Allowed: Request method not supported
ja: 405 - 許可されていない: リクエストされたメソッドでのアクセスは禁止されています

en: 406 - Not Acceptable
ja: 406 - リクエストを受理できません

en: 407 - Proxy Authentication Required
ja: 407 - プロキシ認証が必要です

en: 408 - Request Timeout: Server timed out waiting for the request
ja: 408 - タイムアウト: リクエストがタイムアウトしました

en: 409 - Conflict: Conflict in the request
ja: 409 - 衝突: リクエストが衝突しました

en: 410 - Gone: Resource requested is no longer available
ja: 410 - 消滅: リクエストされたリソースは完全に削除されました

en: 411 - Length Required: Invalid Content-Length
ja: 411 - Content-Lengthヘッダーが必要です

en: 412 - Precondition Failed: Server does not meet preconditions
ja: 412 - サーバーに与えられた前提条件を満たしていません

en: 413 - Payload Too Large
ja: 413 - ペイロードが長すぎます

en: 414 - Request-URI Too Long
ja: 414 - リクエストされたURIが長すぎます

en: 415 - Unsupported Media Type: Media type is not supported
ja: 415 - サポートされていないメディアタイプ

en: 416 - Requested Range Not Satisfiable: Cannot supply that portion
ja: 416 - リクエストされたContent-Lengthヘッダーの範囲がリソースより超過しています

en: 417 - Expectation Failed
ja: 417 - 拡張ステータスコードが使えません

en: 418 - I'm a teapot
ja: 418 - 私はティーポットです

en: 419 - Page Expired: Laravel Framework when a CSRF Token is missing
ja: 419 - Page Expired: Laravelフレームワークで、CSRFトークンがないとき

en: 420 - Method Failure: Spring Framework when a method has failed
ja: 420 - Method Failure: Springフレームワークでメソッドが失敗したとき

en: 421 - Misdirected Request
ja: 421 - 不明なリクエスト

en: 422 - Unprocessable Entity due to semantic errors: WebDAV
ja: 422 - (WebDAV拡張) 処理できないエンティティ

en: 423 - The resource that is being accessed is locked
ja: 423 - このリソースはロックされています

en: 424 - Failed Dependency: WebDAV
ja: 424 - (WebDAV拡張) 依存関係でエラーが発生しました

en: 426 - Upgrade Required: Client should switch to a different protocol
ja: 426 - アップグレードが必要: プロトコルが古すぎてリクエストを処理できません

en: 428 - Precondition Required
ja: 428 - リクエストを条件付きにする必要があります

en: 429 - Too Many Requests: The user has sent too many requests
ja: 429 - 過重リクエスト: 制限されたリクエスト数を超えたので処理できません

en: 430 - Request Header Fields Too Large: Too many URLs are requested within a certain time frame
ja: 430 - Request Header Fields Too Large: 特定の時間枠内で、URLがリクエストされ過ぎました

en: 431 - Request Header Fields Too Large
ja: 431 - HTTPヘッダーが長すぎます

en: 440 - Login Time-out: The client's session has expired
ja: 440 - Login Time-out: クライアントセッションの期限が切れました

en: 444 - (Nginx) Connection closed without sending any headers
ja: 444 - (nginx) 接続を遮断しました

en: 449 - Retry With: The server cannot honour the request
ja: 449 - Retry With: サーバーはリクエストを承認できません

en: 450 - Blocked by Windows Parental Controls: The Microsoft extension code indicated
ja: 450 - Blocked by Windows Parental Controls: Microsoftの拡張コードが示唆されます

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
ja: 451 - 法的理由により利用不可

en: 460 - AWS Elastic Load Balancing: Client closed the connection
ja: 460 - AWS Elastic Load Balancing: クライアントが接続を閉じました

en: 463 - AWS Elastic Load Balancing: The load balancer received more than 30 IP addresses
ja: 463 - AWS Elastic Load Balancing: ロードバランサが30以上のIPアドレスを受け取りました

en: 464 - AWS Elastic Load Balancing: Incompatible protocol versions
ja: 464 - AWS Elastic Load Balancing: 非互換なプロトコルのバージョン

en: 494 - (Nginx) Request Header Too Large
ja: 494 - (nginx) HTTPヘッダーが長すぎます

en: 495 - (Nginx) SSL client certificate error
ja: 495 - (nginx) SSLクライアント証明書エラー

en: 496 - (Nginx) Client didn't provide certificate
ja: 496 - (nginx) クライアントが証明書を提供しませんでした

en: 497 - (Nginx) HTTP request sent to HTTPS port
ja: 497 - (nginx) HTTPリクエストをHTTPSポートに送信しました

en: 498 - Invalid Token: an expired or otherwise invalid token
ja: 498 - Invalid Token: 期限切れか別の理由で不当なトークン

en: 499 - (Nginx) Connection closed by client while processing request
ja: 499 - (nginx) リクエストを処理中にクライアントによって接続を閉じられました

en: 4xx Client Errors
ja: 4xx クライアントエラー

en: 500 - Internal Server Error
ja: 500 - 内部サーバーエラー

en: 501 - Not Implemented
ja: 501 - 実装されていません

en: 502 - Bad Gateway: Received an invalid response from the upstream
ja: 502 - 不正なゲートウェイ: 上位サーバーから不正なレスポンスを受信しました

en: 503 - Service Unavailable: The server is currently unavailable
ja: 503 - サービス利用不可: サーバーがダウンしました

en: 504 - Gateway Timeout: The upstream server failed to send request
ja: 504 - ゲートウェイタイムアウト: 上位サーバーがリクエストを返しません

en: 505 - HTTP Version Not Supported
ja: 505 - HTTPバージョンがサポートされていません

en: 509 - Bandwidth Limit Exceeded: The server has exceeded the bandwidth
ja: 509 - Bandwidth Limit Exceeded: サーバーが大域を超過しました

en: 520 - CloudFlare - Web server is returning an unknown error
ja: 520 - CloudFlare - Webサーバーが未知のエラーを返しています

en: 521 - CloudFlare - Web server is down
ja: 521 - CloudFlare - Webサーバーがダウンしています

en: 522 - CloudFlare - Connection timed out
ja: 522 - CloudFlare - 接続がタイムアウトしました

en: 523 - CloudFlare - Origin is unreachable
ja: 523 - CloudFlare - Originに到達できません

en: 524 - CloudFlare - A timeout occurred
ja: 524 - CloudFlare - タイムアウトが発生しました

en: 525 - SSL Handshake Failed: Cloudflare could not negotiate a SSL/TLS handshake
ja: 525 - SSL Handshake Failed: CloudflareがSSL/TLSハンドシェイクをネゴシエートできませんでした

en: 526 - Invalid SSL Certificate: Cloudflare could not validate the SSL certificate
ja: 526 - Invalid SSL Certificate: CloudflareがSSL証明書を検証できませんでした

en: 527 - Railgun Error: An interrupted connection
ja: 527 - Railgun Error: 接続が中断されました

en: 529 - Site is overloaded: A site can not process the request
ja: 529 - Site is overloaded: サイトがリクエストを処理できません

en: 530 - Site is frozen: A site has been frozen due to inactivity
ja: 530 - Site is frozen: サイトは非活性のため凍結されました

en: 540 - Temporarily Disabled: The requested endpoint has been temporarily disabled
ja: 540 - Temporarily Disabled: リクエストされたエンドポイントは一時的に無効になっています

en: 561 - Unauthorized: An error around authentication
ja: 561 - Unauthorized: 認証に関するエラー

en: 598 - Network read timeout error: some HTTP proxies to signal a network read timeout
ja: 598 - Network read timeout error: 何らかのHTTPプロキシがネットワークの読み取り時の時間切れを発信しています

en: 599 - Network Connect Timeout Error: An error used by some HTTP proxies
ja: 599 - Network Connect Timeout Error: 何らかのHTTPプロキシで使われているエラー

en: 5xx Server Errors
ja: 5xx サーバーエラー

en: 783 - Unexpected Token: The request includes a JSON syntax error
ja: 783 - Unexpected Token: リクエストにJSONの構文エラーが含まれます

en: Area Spline
ja: 平滑面グラフ

en: Auto-Hide on Small Devices
ja: 自動非表示設定（小型端末用）

en: Automatically hide tables on small screen devices
ja: 画面が小さい場合に自動でテーブルを非表示にする

en: Avg. T.S.
ja: 平均処理時間

en: Azimuthal/Globe
ja: 方位投影／地球儀

en: Bar
ja: 棒グラフ

en: Bright
ja: ライト

en: Browsers
ja: ブラウザ

en: Cache Status
ja: キャッシュの状態

en: Chart
ja: グラフ

en: Chart Options
ja: グラフ設定

en: City
ja: 地域

en: Continent > Country sorted by unique hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 地理区分 > 国別 [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Country
ja: 国名

en: Cum. T.S.
ja: 合計処理時間

en: Dark Blue
ja: ダークブルー

en: Dark Gray
ja: ダークグレー

en: Dark Purple
ja: ダークパープル

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard - Overall Analyzed Requests
ja: ダッシュボード - 解析済みリクエスト全体

en: Data
ja: データ

en: Data sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のデータ [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Data sorted by hour [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のデータ [時刻、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Date Format - [d] to add/edit format
ja: 日付形式 - [d] 追加/編集

en: Date/Time
ja: 日付/時刻

en: Display Tables
ja: テーブル表示

en: Encryption settings
ja: 暗号化設定

en: Examples can be found by running
ja: 実行例

en: Excl. IP Hits
ja: 除外対象数

en: Exp. Panel
ja: 詳細表示

en: Export as JSON
ja: JSON形式でエクスポート

en: Failed Requests
ja: 無効リクエスト数

en: File Options
ja: ファイルオプション

en: File types shipped out
ja: 送出されたファイル種別

en: Find pattern in all views
ja: すべてのビューでパターン検索を行う

en: First
ja: 最初へ

en: For more details visit
ja: 詳細はこちら

en: Format Errors - Verify your log/date/time format
ja: 解析に失敗しました - ログ/日付/時刻のフォーマット設定を確認してください

en: Geo Location
ja: 位置情報

en: GoAccess Quick Help
ja: GoAccessクイックヘルプ

en: HTTP Status Codes
ja: HTTPステータスコード

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hits
ja: ヒット数

en: Hits having the same IP, date and agent are a unique visit.
ja: IPアドレス、日付、ユーザーエージェントが全て同一だった場合、ユニークユーザーとして扱われます。

en: Hits/Visitors
ja: ヒット数/ユーザー数

en: Horizontal
ja: 水平

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hosts
ja: ホスト名

en: In-Memory with On-Disk Persistent Storage.
ja: ディスク上の永続化ストレージ付きのインメモリ。

en: Items per Page
ja: ページあたりの表示数

en: Keyphrases
ja: キーフレーズ

en: Keyphrases from Google's search engine
ja: キーフレーズ（Google検索から）

en: Last
ja: 最後へ

en: Last Updated
ja: 最終更新日時

en: Layout
ja: レイアウト

en: Log Format - [c] to add/edit format
ja: ログ形式 - [c] 追加/編集

en: Log Format Configuration
ja: ログ形式設定

en: Log Parsing Time
ja: ログの解析時間

en: Log Size
ja: ログファイルサイズ

en: Log Source
ja: ログ取得元

en: MIME Types
ja: MIMEタイプ

en: Max. T.S.
ja: 最大処理時間

en: Menu
ja: メニュー

en: Method
ja: 要求

en: Mtd
ja: 要求

en: Next
ja: 次へ

en: No date format was found on your conf file.
ja: 設定ファイル内で日付形式がセットされていません。

en: No default config file found.
ja: デフォルトの設定ファイルが見つかりません。

en: No input data was provided nor there's data to restore.
ja: 入力データが与えられておらず、復元データもありません。

en: No log format was found on your conf file.
ja: 設定ファイル内でログ形式がセットされていません。

en: No time format was found on your conf file.
ja: 設定ファイル内で時刻形式がセットされていません。

en: Not Found
ja: 404エラー数

en: Not Found URLs (404s)
ja: 404エラーが返されたURL

en: Operating Systems
ja: オペレーティングシステム

en: Overall Analyzed Requests
ja: 解析済みリクエスト全体

en: Panel Options
ja: パネルオプション

en: Panels
ja: パネル

en: Parsed %1$d lines
ja: 解析済み: %1$d 行

en: Please report it by opening an issue on GitHub
ja: GitHub上のIssueから問題を報告してください

en: Plot Metric
ja: 表示するデータ

en: Previous
ja: 前へ

en: Proto
ja: プロトコル

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Quit
ja: 終了

en: Referrer URLs
ja: リファラのURL

en: Referrers
ja: リファラ数

en: Referring Sites
ja: 参照元サイト

en: Regex allowed - ^g to cancel - TAB switch case
ja: 正規表現が有効 - [^g] キャンセル - [TAB] 切り替え

en: Remote User
ja: 認証されたユーザー

en: Remote User (HTTP authentication)
ja: 認証されたユーザー（HTTP認証）

en: Requested Files
ja: 要求されたファイル数

en: Requested Files (URLs)
ja: リクエストされたファイル（URL）

en: Requests
ja: リクエスト数

en: Scheme Configuration
ja: スキーム設定

en: Select a date format.
ja: 日付形式を選択します。

en: Select a log format.
ja: ログ形式を選択します。

en: Select a time format.
ja: 時刻形式を選択します。

en: Server Statistics
ja: サーバー統計

en: Settings
ja: 設定

en: Sort active module by
ja: 選択したカラムで並び替え

en: Static Files
ja: 静的ファイル数

en: Static Requests
ja: 静的ファイルリクエスト数

en: Status Codes
ja: ステータスコード

en: TLS Settings
ja: TLSの設定

en: TLS version and picked algorithm
ja: TLSのバージョンと選択されたアルゴリズム

en: Table Columns
ja: テーブルカラム

en: Tables
ja: テーブル

en: The cache status of the object served
ja: サーブされるオブジェクトのキャッシュ状態

en: The following options can also be supplied to the command
ja: 次のオプションはコマンドで指定することもできます

en: Theme
ja: テーマ

en: Time
ja: 時刻

en: Time Distribution
ja: 時間分布

en: Time Format - [t] to add/edit format
ja: 時刻形式 - [t] 追加/編集

en: Toggle Panel
ja: パネルを切り替える

en: Top Browsers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のブラウザ [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Top HTTP Status Codes sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のHTTPステータスコード [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Top Keyphrases sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のキーフレーズ [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Top Operating Systems sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のOS [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Top Referring Sites sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位の参照元サイト [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Top Requested Referrers sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位の要求元のリファラ [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Top not found URLs sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
ja: 上位のnot foundなURL [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間、メソッド、プロトコル]

en: Top requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
ja: 上位のリクエスト [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間、メソッド、プロトコル]

en: Top static requests sorted by hits [, avgts, cumts, maxts, mthd, proto]
ja: 上位の静的ファイルリクエスト [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間、メソッド、プロトコル]

en: Top visitor hosts sorted by hits [, avgts, cumts, maxts]
ja: 上位のユーザーホスト [ヒット数、平均処理時間、合計処理時間、最大処理時間]

en: Total
ja: 合計

en: Total Requests
ja: 合計リクエスト数

en: Tx. Amount
ja: データ転送量

en: Type
ja: タイプ

en: Unable to allocate memory for a log instance.
ja: ログインスタンスのためのメモリを割り当てられません。

en: Unable to find the given log.
ja: 与えられたログを見付けられません。

en: Unique Visitors
ja: ユニークユーザー数

en: Unique visitors per day
ja: 一日あたりのユニークユーザー数

en: Unique visitors per day - Including spiders
ja: 一日あたりのユニークユーザー数（クローラも含める）

en: User Agents for %1$s
ja: %1$s のユーザーエージェント

en: Valid Requests
ja: 有効リクエスト数

en: Vertical
ja: 垂直

en: Virtual Hosts
ja: バーチャルホスト

en: Vis.
ja: ユーザー数

en: Visitor Hostnames and IPs
ja: ユーザーのホスト名とIPアドレス

en: Visitors
ja: ユーザー数

en: WebSocket Status: Connected
ja: WebSocketの状態：接続済み

en: WebSocket Status: Disconnected
ja: WebSocketの状態：切断済み

en: WebSocket server ready to accept new client connections
ja: クライアントからのWebSocket接続を待っています

en: WideScreen
ja: ワイドスクリーン

en: World Map
ja: 世界地図

en: You may specify one with
ja: いずれか指定してください

en: [ ] ASC [x] DESC
ja: [ ] 昇順 [x] 降順

en: [ ] case sensitive
ja: [ ] 大文字と小文字を区別する

en: [?] Help [Enter] Exp. Panel
ja: [?] ヘルプ [Enter] 詳細表示

en: [Active Panel: %1$s]
ja: [表示中のパネル: %1$s]

en: [ENTER] select - [TAB] sort - [q]uit
ja: [ENTER] 選択 - [TAB] ソート - [q] 終了

en: [ENTER] to use scheme - [q]uit
ja: [ENTER] スキーム選択 - [q] 終了

en: [SPACE] to toggle - [ENTER] to proceed - [q] to quit
ja: [SPACE] 切り替え - [ENTER] 決定 - [q] 終了

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to close window
ja: [↑/↓] スクロール - [q] ウィンドウを閉じる

en: [UP/DOWN] to scroll - [q] to quit
ja: [↑/↓] スクロール - [q] 終了

en: [q]uit GoAccess
ja: [q] GoAccessを閉じる

en: [x] ASC [ ] DESC
ja: [x] 昇順 [ ] 降順

en: [x] case sensitive
ja: [x] 大文字と小文字を区別する

en: en
ja: ja

en: h%
ja: ヒット率(%)

en: producing the following errors
ja: エラーが発生しました

en: v%
ja: 訪問率(%)
